System Ubuntu Server - w przeciwieństwie do swojego odpowiednika Windows - działa tylko i wyłącznie w trybie tekstowym (nie obrazkowym, nie posiada więc GUI). Wszelkiego rodzaju zmiany wprowadza się w plikach konfiguracyjnych i za pomocą odpowiednich
komend oraz restartowania systemu. Trzeba więc bardzo uważać podczas posługiwania się określonymi wpisami, zwracać wielką uwagę na to co się wpisuje, bo podobnie jak w programowaniu: przeoczenie średnika, kropki i innych znaków,
z pewnością doprowadzi do niemożności uruchomienia programu, tak tutaj doprowadzi do nieprawidłowej konfiguracji systemu.
Przygotowanie maszyny dla instalowanego systemu
Pierwszą rzeczą jest przygotowanie maszyny wirtualnej OVB oraz systemu.
Utworzenie nowej sieci NAT
Przechodzimy do Plik / Narzędzia / Network Manager a następnie karta NAT Networks, celem utworzenia sieci NAT z dowolnie określoną pulą adresową IP. Na zrzucie ekranu zaprezentowano klasę A z
maską standardową klasy C. Wpisz taki sam adres IP. Wprowadź również nazwę sieci według schematu:
NazwiskoNatNetwork (bez polskich znaków, u mnie jest to po prostu NatNetwork). Ten zrzut ekranu należy włączyć do sprawozdania
Ustawienia kart sieciowych
Komputery serwerowe posiadają z reguły minimum 2 karty sieciowe, które musimy ustawić również w OVB. Jak widać na pierwszym z poniższych zrzutów wybieramy utworzoną wcześniej sieć Sieć NAT, natomiast drugą kartę sieciową ustawiamy jako Sieć wewnętrzna z nazwą intnet.
Instalacja
Aby zainstalować system potrzebny jest jego obraz ISO, pobrany z Internetu. Ściągamy wersję 64-bit (x64, amd64). Następnie dołączamy obraz do OVB. Można od razu uruchomić wcześniej skonfigurowany system, wtedy zostaniemy poproszeni o wskazanie lokalizacji
do pliku obrazu, lub dołączyć tenże obraz jeszcze przed uruchomieniem instalacji. Aby skorzystać z tej drugiej opcji należy przejść od ustawień maszyny i wybrać opcję Pamięć po czym dołączyć plik ISO.
Następnie, po zaakceptowaniu przyciskiem OK poprzedniego okna, klikamy Uruchom w OVB i rozpoczynamy właściwą instalację systemu:
Wybieramy język a po nim ustawienia klawiatury, zgodne z wybranym językiem:
Wybieramy typ instalacji potwierdzając naciśnięciem klawisza Enter (Gotowe):
Bardzo istotnym krokiem jest ten związany konfiguracją kart sieciowych (interfejsów sieciowych). Co prawda, można ten krok pominąć i powrócić do niego po instalacji systemu, jednak w niniejszej instrukcji konfiguracja taka zostanie przeprowadzona
teraz. Obecnie posiadamy dwie karty sieciowe, skonfigurowane wstępnie w OVB. Ich standardowe linuksowe nazwy to enp0s3 i enp0s8. Jak widać na zrzucie, poszczególne karty posiadają nazwę, typ (ethernet lub wlan), oraz
informację odnośnie uruchomionej (bądź nie) usługi DHCP. Jak widać, pierwsza karta sieciowa uzyskuje adres automatycznie z DHCP, druga natomiast ma DHCP wyłączone. Kreska przy pozycji NOTES, oznacza, że maszyna uzyskała połączenie z Internetem.
Przechodzimy do zmiany ustwień pierwszej z kart: enp0s3. Zaznaczamy ją przechodząc do niej za pomocą klawisza strzałki, po czym wybieramy Edit IPv4:
W okienku, które się pojawi wybrana będzie konfiguracja automatyczna - z DHCP. Zmieniamy tą konfigurację naciskając Enter i wybierając - z rozwijanego menu - opcję Ręcznie:
W następnym kroku ustawiamy podsieć, czyli adres podsieci łącznie z maską, zapisaną w postaci prefiksu (CIDR). W polu Adres IP ustawiamy adres IPv4 naszego systemu. Proponuję zacząć od 5, ponieważ wcześniejszego końcówki mogą być wykorzystywane
przez OVB. Brama sieciowa oznacza adres poprzez który łączymy się z Internetem. W przypadku opcji Sieć NAT, która ustawiona była na początku w OVB, będzie to pierwszy z dostępnych adresów. W polu adresów DNS, dostarczamy adresy IP Google i Cloudflare, a więc
8.8.8.8 i 1.1.1.1. Zapisujemy ustawienia i wybieramy Gotowe.
Teraz edytujemy drugą kartę sieciową - enp0s8:
Ta karta również będzie posiadała statyczny adres IP. Wybieramy adresację klasy prywatnej B, przy czym trzeci oktet ma być tutaj równy twojemu numerowi z dziennika (tutaj wynosi 0). Jako adres podsieci został tutaj wybrany adres 172.16.0.0/24
natomiast adresem systemu na drugiej karcie jest adres 172.16.0.5. Pozostałe pola zostawiamy puste. Zapisujemy dane.
Ostateczne ustawienia prezentują się jak na poniższym zrzucie. Zwróć uwagę, czy w polu NOTES widnieje kreska, oznaczająca, że maszyna uzyskała połączenie z Internetem. Ten zrzut ekranu należy włączyć do sprawozdania
UWAGA. Jeżeli na tym etapie są jakieś błędy, należy uważnie prześledzić konfigurację sieciową, w ostateczności sprawdzić ustawienia kart sieciowych OVB.
Teraz pora na ewentualne podanie serwera proxy. Proxy jest serwerem pośredniczącym, filtrującym ruch sieciowy. Taki serwer może być postawiony na przykad u usługodawcy ISP: będzie on wtedy pełnił rolę sita przesiewającego szkodliwe treści.
Zostawiamy to pole domyślne i wybieramy Gotowe.
W następnym etapie ustawiamy serwer lustrzany, z którego będzie można pobierać aktualizacje systemowe i stanowiący repozytorium zasobów. Wybieramy opcję domyślną i klikamy Gotowe:
Kolejny krok to wybór partycji dysku. Można wybrać opcję domyślną związaną z wyborem całego dysku lub ręcznie ustawić partycjonowanie. W pierwszym przypadku zrzut ekranu wygląda tak jak poniżej. Wybieramy więc Wykonano.
W następnym oknie zawarte są informacje nt. ustawionych domyślnie partycji. Prawy ukośnik (slash, /) oznacza partycję główną, natomiast boot oznacza bootloader systemu. Wybieramy Wykonano.
Zatwierdzamy wybierając Kontynuuj:
W następnym oknie podajemy imię, nazwę serwera, nazwę użytkownika i hasło do instalowanego systemu. Nazwa użytkownika ma mieć postać imienazwisko (pisane razem, z małych liter i bez polskich znaków). Z kolei nazwa serwera ma mieć postać: ubuntuserver.
W kolejnym oknie instalujemy obsługę Ubuntu jako serwera SSH, dzięki czemu można będzie zdalnie łączyć się z systemem np. poprzez program PuTTy wykorzystując w tym celu linuksową powłokę bash. Przechodzimy strzałką pod omawianą opcję a następnie zaznaczamy ją poprzez naciśnięcie spacji. Wybieramy Wykonano.
W następnym oknie NIE decydujemy się na instalację dodatkowego oprogramowania, dlatego wybieramy opcję Gotowe.
Teraz rozpoczyna się właściwa instalacja i kopiowanie plików.
Po jej zakończeniu będziemy mieć możliwość pobrania aktualizacji, możemy jednak anulować ten proces (opcja Anuluj i uruchom ponownie):
Możemy też poczekać na zainstalowanie aktualizacji i dopiero po skończeniu tych czynności wybrać samą opcję Uruchom ponownie. Będziemy mieć wtedy system zaktualizowany:
Po zainstalowaniu systemu może wyświetlić się błąd związany z odmontowywaniem obrazu ISO załączonego przed instalacją. OVB jednak sam odmontuje obraz, należy więc kliknąć po prostu Enter:
Uruchamianie systemu
Jeśli długo nie pojawia się okno logowania, tylko ekran "wisi", naciskamy po prostu Enter, w wyniku czego ekran logowania powinien się pojawić: